Zapraszamy na Forteczną Wieżę Ciśnień!
- kategoria:
- Aktualności
Zapraszamy na Forteczną Wieżę Ciśnień - codziennie w godz. 10:00-18:00. Zwiedzanie i punkt widokowy potwierdzony zostanie specjalnym CERTYFIKATEM.
Dodajmy, że bilet normalny kosztuje 5 zł, dla młodzieży 2 zł, a dzieciaki wchodzą na wieżę za darmo.
W najwyższym wzniesieniu miasta, u stóp Fortu Prusy, zbudowano w 1907 roku, wieżę widokową. Została ona nazwana Bismarkturm, na cześć "Żelaznego Kanclerza". Prawdopodobnie, planowano przeznaczyć ją na Wieżę Ciśnień, wskazywałaby na to bardzo trwała żelbetonowa konstrukcja Wieży.
Zbudowano ją na planie wielobocznego - 12 kąta foremnego, posiada z przodu dwie solidne półkolumny. W jednej z nich usytuowano klatkę schodową, a druga była szybem, gdzie mogły biegnąć rury.
W 1878 roku, w Nysie powstał nowy wodociąg, do którego należał także specjalny zbiornik na wodę, zlokalizowany nieopodal Fortu Prusy. Z tego istniejącego do dziś zbiornika, mającego pojemność około 1500m/3, tłoczono wodę do miasta. Można przypuszczać, że dawni włodarze Nysy, przewidzieli rozwój miasta i zwiększone zapotrzebowanie na wodę.
Budując w tym miejscu Wieżę, uwzględniono przy tym jej dodatkową rolę. W 1924 roku, na najwyższej kondygnacji, zbudowano zbiornik wieżowy. Wieżę traktowano zresztą nie tylko, jako widokową, ale jako swego rodzaju "Pomnik Narodowy". Opisywana była jako "Wieża Pamięci żołnierzy pruskich - Krieger Gedaechnisturn”. Z tego powodu, jej dolne tarasy są ozdobne i mają szerokie schody.
Wewnątrz Wieży, na pierwszym wewnętrznym poziomie, utworzono Salę Pamięci Poległych, a sam teren wokół Wieży, służył organizowaniu uroczystości narodowo –patriotycznych. Wieża przetrwała wojnę, niemal nieuszkodzona. Jesienią, 1945 roku uruchomiono Wieżę Ciśnień.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H